W okresie letnim wiele kobiet chodzi w japonkach. Producenci przygotowali także linie dla mężczyzn, jednak jest ona o wiele uboższa niż dla kobiet. Mężczyźni rzadziej noszą japonki, nie czują się w nim komfortowo i wygodnie. Wolą założyć sandały ze skarpetkami. Japonki są bardzo popularnymi butami. Można je kupić od kilkunastu złotych do kilkaset złotych. To dość niepozorne buty. Wyglądają jak klapki, ale nimi nie są. Mają tyle samo zwolenników, co przeciwników.

Lato, lato, ach to ty 

To są idealne buty na wakacyjny wyjazd. Noga się nie poci. Jeśli dzień jest słoneczny, niemal cała stopa opali się.  Wiele osób potrafi cały dzień chodzić w japonkach. Wiele młodych osób nosi je przez całe wakacje. Są to płaskie buty, więc można w nich pokonywać wiele kilometrów. Nie dotyczy to wycieczek górskich. Nawet w okresie letnim, gdy mam pewność, że nie spadnie śnieg, nie są to odpowiednie buty nawet w Bieszczady. Nie trzymają się stopy. Wystarczy jeden niewłaściwy krok by skręcić kostkę albo złamać nogę.

Dress code

Niestety, japonki nie są tolerowane w pracy. W większości firm obowiązuje dress code, który wyklucza zarówno japonki, jaki i sandały. Japonki nie wyglądają elegancko w biurze. Owszem projektanci stworzyli linię japonek na szpilce. Mają one garstkę wielbicielek, jednak nie są mile widziane w biurze. Mogą w nich pracować jedynie osoby sprzedające lody na plaży. W innym przypadku możemy się spotkać z nieprzychylnymi komentarzami współpracowników czy szefa.

Japonki a nasze zdrowie

Największymi przeciwnikami japonek są lekarze ortopedzi, którzy zalecają, aby nosić buty o grubszej podeszwie. Ciężar całego ciała przenoszony jest z zewnętrznej części stopy na największy palec, co może powodować bóle kostek. Możemy mieć także problemy z bólami mięśni piszczelowych (w zespole przeciążenia) i kłopoty ze ścięgnami. Lekarze nie zalecają noszenia japonek na długie dystanse.  Łatwiej w nich o różne urazy, bowiem stopa narażona jest liczne otarcia a pięta jest nieamortyzowana.  Lekarze ostrzegają, że noszenie tego typu obuwia może skutkować trwałym odkształceniem stopy.
Noszenie japonek jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet, które na co dzień noszą szpilki.  Naciągnięciu ulega ścięgno Achillesa, ból może pojawić się po około dwóch tygodniach.
Policjanci ostrzegają, że prowadzenie samochodu w japonkach może być niebezpieczne. Stopa może się zsunąć z pedału. Skutki nietrudno sobie wyobrazić.
Naukowcy znaleźli na japonkach aż osiemnaście tysięcy bakterii (w tym gronkowiec złocisty)! Po powrocie do domu, należy dokładnie umyć stopy i japonki.

Któż z nas nie lubi japonek. Kojarzą się one z wakacjami i odpoczynkiem. Warto je mieć w swojej garderobie, jednak nie należy ich nosić non stop.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>